Dostęp do specjalistów pozwala nam wszechstronnie podejść do zagadnienia choroby, a także zapewnić najlepszy efekt terapeutyczny. Dlatego łączymy dermatologię z endokrynologią, ponieważ problemy skórne mogą mieć swoje źródło zarówno w chorobach układu dokrewnego lub być objawem alergii, atopii i innych dermatologicznych schorzeń. Stosując najnowszą wiedzę oraz leki najnowszej generacji, skutecznie diagnozujemy i eliminujemy objawy choroby np. świąd skóry.
W trakcie konsultacji dermatologicznej wykonujemy badania dodatkowe:
Są to badania dodatkowe wykonywane u nas w ramach konsultacji dermatologicznej, konieczne do postawienia poprawnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wiele jednostek chorobowych daje nam podobny obraz makroskopowy. Wtedy z pomocą przychodzi mikroskop umożliwiający ocenę tego, czego na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie zobaczyć.
Zeskrobina skóry polega na zeskrobaniu naskórka i nałożeniu pobranego materiału na szkiełko mikroskopowe. Umożliwia nam to identyfikację pasożytów (Cheyletiella, Sarcoptes, Demodex spp.) które przebywają zarówno na powierzchni skóry jak i w jej głębi.
Trichogram czyli badanie mikroskopowe włosów. Umożliwia nam identyfikację ektoparazytoz - nużeńca, Cheyletiellę czy jaja wesz- oraz ocenę samego włosa- koniuszki włosów, łodygi czy cebulki. Badanie to przydatne jest w celu wykrycia przyczyn łysienia czy w zaburzeniach związanych z łysieniem.
Badanie cytologiczne jest przydatne w rozpoznaniu:
• bakteryjnych chorób skóry
• zapaleń ucha
• zespołu ziarniaka kwasochłonnego u kotów
• chorób autoimmunologicznych
• owrzodzeń i trudno gojących się ran
• guzków i obrzmień
w związku z tym badamy wszelkie zmiany w postaci:
• krostek, plamek, strupków, łusek
• pęcherzy
• ropni, cyst, przetok, owrzodzeń
Tego rodzaju badania cieszą się wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem. W zależności od rodzaju zmiany mamy różne opcje pobrania materiału do badań. Dokonujemy m.in. odcisku zmiany szkiełkiem podstawowym, wykorzystujemy też taśmę klejącą, szczoteczkę cytologiczną, a zmiany guzkowate nakłuwamy i wykonujemy aspirację materiału.
Podczas zabiegu chirurgicznego dokonujemy resekcji zmiany rozrostowej lub wykonujemy trepanobiopsję. Pobrany materiał utrwalamy i przekazujemy do laboratorium zewnętrznego, gdzie jest możliwa dokładna ocena komórek tworzących zmianę, pozwalająca na postawienie ostatecznej diagnozy.
Oprócz diagnostyki zmian rozrostowych, badanie histopatologiczne wykorzystujemy również w procesie diagnostyki dermatologicznej, diagnozując m.in:
• dermatozę cynkozależną
• rumień nekrotyczny wędrujący
• zapalenie gruczołów łojowych
• niektóre choroby tła immunologicznego
Posiew bakteriologiczny i mykologiczny pozwala nam zidentyfikować konkretny szczep bakterii czy grzybów, który wywołuje chorobę. Dodatkowo zlecamy antybiogram, który odpowiada nam na pytanie, jaki antybiotyk zadziała w danym przypadku, umożliwiając celowaną terapię. Posiewy wykonujemy z ran, z płynów jam ciała, z worków spojówkowych, z uszu. Pobranie materiału jest bezbolesne.
Zajmujemy się też leczeniem i diagnozowaniem chorób układu dokrewnego obejmująca narząd trzustki, nadnerczy czy tarczycy. Objawy kliniczne świadczące o zaburzeniach endokrynologicznych są różne, w zależności od narządu, który objęty jest procesem chorobowym.
Podczas wizyty, po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania klinicznego, zlecamy odpowiednie badania. Na konsultacje pacjentów w trakcie diagnostyki zalecamy przyjść po 8-10 h głodówce, dzięki czemu podczas jednej wizyty będziemy w stanie pobrać krew i przeprowadzić odpowiednie testy, będące koniecznymi do postawienia przez nas ostatecznej diagnozy.