Diagnostyka

Badanie kliniczne jest ważnym elementem w postawieniu diagnozy, niestety często niewystarczającym do postawienia ostatecznego rozpoznania. Wtedy z pomocą przychodzą badania dodatkowe, które wykonujemy podczas wizyty. Poznaj nasze możliwości diagnostyczne!

badania krwi (morfologia, biochemia, testy w kierunku chorób zakaźnych)

badanie moczu wykonywane na miejscu  (badanie ogólne, badanie osadu, posiew)

badanie kału (diagnostyka chorób zakaźnych, badanie w kierunku pasożytów np. Giardia intestinalis)

USG

badania cytologiczne (cytologia zmian skórnych, kanału słuchowego, wymaz z pochwy) i badanie histopatologiczne

posiewy bakteriologiczne, mykologiczne

zeskrobiny skórne

trichogram

testy alergiczne

badanie otoskopowe

pomiar ciśnienia krwi

Współpracujemy z laboratoriami w Polsce i na świecie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić Państwu szeroki wachlarz badań. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Nie da się postawić dobrej i trafnej diagnozy bez wykonania badań dodatkowych.
W związku z tym oferujemy szerokie możliwości diagnostyczne.

Badanie krwi

Umożliwia nam poznanie stanu ogólnego organizmu, jest elementem niezbędnym do postawienia diagnozy i wdrożenia celowanego leczenia. Do każdego pacjenta dobieramy odpowiedni panel badań, w zależności od występujących objawów.
Przesiewowo wykonujemy badanie morfologiczne z rozmazem (pozwalające na ocenę ogólną stanu zdrowia) i badanie biochemiczne (oceniające funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych). Oferujemy też wykonanie szybkich testy z krwi, w kierunku chorób zakaźnych jak FeLV i FIV, czy chorób odkleszczowych, które dają nam wynik wciągu 15 minut! Oferujemy również specjalistyczne badania tj.ocena poziomu hormonów, przeprowadzamy testy stymulacji, oznaczamy grupę krwi.
Współpracujemy z laboratoriami w Polsce i na świecie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić Państwu szeroki wachlarz badań. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Badanie moczu

Poprzez wykonanie badania ogólnego i badania osadu moczu mamy możliwość ocenić stan funkcjonowanie nerek, wykryć zakażenia układu moczowego, wychwycić pierwsze oznaki kamicy układu moczowego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.
Badanie moczu jest także podstawą w przypadku monitoringu pacjentów z przewlekłą czy ostrą niewydolnością nerek, problemów z oddawaniem moczu, a nawet u pacjentów cukrzycowych.
W przypadku podejrzenia występowania zakażenia układu moczowego, wysyłamy próbkę moczu do laboratorium zewnętrznego, w celu wykonania posiewu z antybiogramem, przez co będziemy w stanie celnie wprowadzić leczenie i skrócić czas rekonwalescencji.
Mocz pobieramy podczas wizyty poprzez wykonanie cystocentezy pod kontrolą USG- metoda ta jest niebolesna, szybka i przede wszystkim pozwalająca nam na pobranie moczu w sposób jałowy.

Badanie kału

Kał jest materiałem, który wykorzystujemy w diagnostyce chorób zakaźnych jak parwowiroza czy panleukopenia. Korzystamy z szybkich testów, dających odpowiedź w kilkanaście minut, co jest kluczowe w przypadku tych chorób. Szybka diagnoza, pozwala nam wdrożyć celowane leczenie, zwiększając szansę na przeżycie pacjentów.
Badanie kału umożliwia nam identyfikację pasożytów wewnętrznych takich jak Giardia intestinalis, Isospora spp., Toxocara canis i innych, które często są przyczyną nieustępujących biegunek u psów i kotów. Rozpoznanie pasożyta pozwala nam zaordynować odpowiednie leki, ponieważ każdy pasożyt wymaga innych leków i zastosowania innego schematu leczenia.

USG

Ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem dodatkowym, wykonywanym w naszej przychodni. Dzięki USG jesteśmy w stanie zobrazować narządy wewnętrzne i potwierdzić, bądź wykluczyć nasze podejrzenie.
USG pomaga nam diagnozować choroby układu wydalniczego (dzięki zobrazowaniu struktury nerek czy pęcherza moczowego), układu rozrodczego ( macica, jajniki, jądra) ocenić przewód pokarmowy (żołądek, jelita), a także narządy dodatkowe takie jak wątroba, trzustka czy nadnercza.

Zeskrobiny skórne, trichogram, badanie cytologiczne

Są to badania dodatkowe wykonywane u nas w ramach konsultacji dermatologicznej, konieczne do postawienia poprawnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wiele jednostek chorobowych daje nam podobny obraz makroskopowy. Wtedy z pomocą przychodzi mikroskop umożliwiający ocenę tego, czego na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie zobaczyć.

Zeskrobina skóry polega na zeskrobaniu naskórka i nałożeniu pobranego materiału na szkiełko mikroskopowe. Umożliwia nam to identyfikację pasożytów (Cheyletiella, Sarcoptes, Demodex spp.) które przebywają zarówno na powierzchni skóry jak i w jej głębi.

Trichogram, czyli badanie mikroskopowe włosów. Umożliwia nam identyfikację ektoparazytoz - nużeńca, Cheyletiellę czy jaja wesz - oraz ocenę samego włosa- koniuszki włosów, łodygi czy cebulki. Badanie to przydatne jest w celu wykrycia przyczyn łysienia czy w zaburzeniach związanych z łysieniem.

Badanie cytologiczne jest przydatne w rozpoznaniu:
• bakteryjnych chorób skóry
• zapaleń ucha
• zespołu ziarniaka kwasochłonnego u kotów
• chorób autoimmunologicznych
• owrzodzeń i trudno gojących się ran
• guzków i obrzmień

w związku z tym badamy wszelkie zmiany w postaci:
• krostek, plamek, strupków, łusek
• pęcherzy
• ropni, cyst, przetok, owrzodzeń
Tego rodzaju badania cieszą się wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem. W zależności od rodzaju zmiany mamy różne opcje pobrania materiału do badań. Dokonujemy m.in. odcisku zmiany szkiełkiem podstawowym, wykorzystujemy też taśmę klejącą, szczoteczkę cytologiczną, a zmiany guzkowate nakłuwamy i wykonujemy aspirację materiału.

Badanie histopatologiczne

Podczas zabiegu chirurgicznego dokonujemy resekcji zmiany rozrostowej lub wykonujemy trepanobiopsję. Pobrany materiał utrwalamy i przekazujemy do laboratorium zewnętrznego, gdzie jest możliwa dokładna ocena komórek tworzących zmianę, pozwalająca na postawienie ostatecznej diagnozy.
Oprócz diagnostyki zmian rozrostowych, badanie histopatologiczne wykorzystujemy również w procesie diagnostyki dermatologicznej, diagnozując m.in: dermatozę cynkozależną rumień nekrotyczny wędrujący zapalenie gruczołów łojowych niektóre choroby tła immunologicznego

Posiew

Posiew bakteriologiczny i mykologiczny pozwala nam zidentyfikować konkretny szczep bakterii czy grzybów, który wywołuje chorobę. Dodatkowo zlecamy antybiogram, który odpowiada nam na pytanie,  jaki antybiotyk zadziała w danym przypadku, umożliwiając celowaną terapię. Posiewy wykonujemy z ran, z płynów jam ciała, z worków spojówkowych, z uszu. Pobranie materiału jest bezbolesne.

Testy alergiczne

Dzięki współpracy z laboratorium zewnętrznym wykonujemy testy alergiczne w celu zidentyfikowania przyczyny wywołującej objawy alergii oraz wprowadzamy skuteczny program odczulania. Do wykonania testu potrzebny jest tylko 1 ml surowicy pobranej od pacjenta.

Badanie otoskopowe

Jest badaniem umożliwiającym obejrzenie kanału słuchowego zewnętrznego, aż do błony bębenkowej. Dzięki videootoskopowi jesteśmy w stanie zauważyć wszystkie zmiany tj. zaczerwienienie, obecność patologicznej wydzieliny, narośli czy wbite ciała obce (np. kłos), a także ocenić ciągłość błony bębenkowej. Wszystkie te zmiany pokazujemy Państwu na monitorze komputera, tłumacząc dalsze postępowanie lecznicze.

Pomiar ciśnienia krwi

W naszej przychodni oferujemy usługę pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Jest to szybkie i bezbolesne badanie umożliwiające wykrycie pacjentów z nadciśnieniem. Pomiar ciśnienia krwi rekomendujemy przed zabiegami, u psich i kocich seniorów, a także u zwierząt leczonych na choroby przewlekłe (niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga, u pacjentów kardiologicznych).

Skontaktuj się i umów swojego pupila na wizytę w naszej placówce!
kontakt