Stomatologia

Dziedzina chorób wewnętrznych zajmująca się patologiami oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej jamy ustnej.
KONSULTACJE STOMATOLOGICZNE

.

wywiad

badanie kliniczne

ustalenie planu terapeutycznego

zaplanowanie kwalifikacji przedzabiegowej w zależności od wieku i predyspozycji ras do chorób

zdjęcia RTG jako element uzupełnienia badania klinicznego (wykonywane jest w znieczuleniu, po pozytywnej kwalifikacji przedzabiegowej w dniu wykonywania zabiegu)

ZABIEGI CHIRURGICZNE
ZABIEGI CHIRURGICZNE
ZABIEGI CHIRURGICZNE

.

skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, czyli usunięcie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków wraz z polerowaniem koron

ekstrakcje chirurgiczne (usunięcie: zębów przetrwałych, zębów nadliczbowych, zębów objętych chorobą przyzębia)

plastyka dziąseł i usunięcie zmian rozrostowych dziąseł

bonding, czyli zabezpieczenie szkliwa przed dalszą erozją ( nakładana jest specjalna substancja wiążącą do uszczelniania kanalików zębinowych, która następnie utwardzana jest lampą UV)

fluoryzacja to zabieg mający na celu uodpornienie zębów na resorpcje lub próchnicę. Zabieg ten ma na celu wzmacnienie struktur twardych zęba, działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza nadwrażliwość zębów.

.
.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Kiedy przyjść na konsultację stomatologiczną?

Profilaktyczna wizyta u stomatologia powinna odbyć się raz w roku, jednak szczenięta i kocięta zapraszamy na pierwszą wizytę już w wieku 6-7 miesięcy. Poza tym jeśli wystąpią objawy tj.
• widoczny kamień nazębny
• przykry zapach z jamy ustnej
• zaczerwienione dziąsła
•  ślady krwi z jamy ustnej
• ślinienie się
• brak apetytu
• niechęć do gryzienia zabawek
• unikanie jedzenia, upuszczanie jedzenia
• wycieranie pyska o przedmioty
• kichanie po piciu, jedzeniu
• agresja przy dotykaniu pyska lub zbliżaniu się do niego
• tarcie łapami pyska
• ostry nagły ból, sugerujący możliwość złamania zęba

Konsultacje stomatologiczne to niezbędny element profilaktyki zdrowia zwierząt. Podczas badania klinicznego sprawdzamy w jakim stanie jest uzębienie oraz szukamy oznak stanu zapalnego. U najmłodszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na przetrwałe zęby mleczne, które przez swoją obecność przyczyniają się do powstawania wad zgryzu.

Konsultacja obejmuje obszerny wywiad, badanie kliniczne, ustalenie planu terapeutycznego i zaplanowanie przebiegu kwalifikacji przedzabiegowej w zależności od wieku oraz predyspozycji ras do chorób. W związku z koniecznością wykonania  przedzabiegowego badania krwi rekomendujemy przyjść na konsultację na czczo (czyli min. 8 h bez jedzenia, z dostępem do wody), aby zminimalizować ilość wizyt i stresu u zwierzaka. 

Podczas konsultacji stomatologicznej nie zapominamy również o profilaktyce, czyli nauce prawidłowego mycia zębów, w związku z czym zachęcamy do przyniesienia aktualnie używanych środków i szczoteczki.

Do postawienia prawidłowego rozpoznania niezbędne jest wykonanie zdjęć RTG, które pozwala nam dopełnić badanie kliniczne i podjąć ostateczną decyzję czy ekstrakcja zębów jest konieczna. Badanie to wykonujemy podczas umówionego zabiegu, po pozytywnej kwalifikacji do znieczulenia.

Dlaczego warto wybrać profesjonalne czyszczenie zębów w przychodni weterynaryjnej? 

Kluczowym czynnikiem w rozwoju zapalenia dziąseł i choroby przyzębia są osad oraz kamień nazębny, który gromadzi się wzdłuż linii dziąseł i pod nimi.

Zabieg sanacji jamy ustnej z użyciem ultradźwiękowego skalera jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, co umożliwia precyzyjne usunięcie osadu z okolic podbrzeżnych dziąseł bez dyskomfortu i bólu dla naszych pacjentów. Po skalingu wykonujemy polerowanie zębów pastą polerską, co wygładza powierzchnię zębów i spowalnia odkładanie się płytki nazębnej.

Dodatkową zaletą przeprowadzania zabiegu w naszej przychodni jest standardowe badanie rentgenowskie przed każdym zabiegiem sanacji jamy ustnej, które pomaga wykryć ukryte nieprawidłowości. W razie potrzeby podejmujemy decyzje o ekstrakcjach, które są niezbędne dla zdrowia i komfortu Twojego zwierzaka.

Czy szczenięta muszą chodzić do stomatologa? 

To pytanie, które wielu właścicieli psów nurtuje. Ich zdrowie jamy ustnej jest równie ważne co u dorosłych psów. Warto zacząć profilaktykę od najmłodszych lat, aby uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. 

Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwalają na ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, szybkie wykrycie nieprawidłowości oraz dają okazję do nauczenia właścicieli jak w poprawny sposób dbać o zęby swojego zwierzaka. 

Do problemów stomatologicznych najmłodszych pacjentów możemy zaliczyć:
• przetrwałe zęby mleczne
• wady zgryzu
• złamania zębów
• rozszczep wargi i podniebienia
• hipodoncja i oligodoncja, czyli wrodzony brak zębów
• zaklinowaie się zębów, czyli niewyrżnięte zęby

Jednym z powszechniejszych problemów spotykanych w gabinecie są przetrwałe zęby mleczne. Zastanawiacie się co to takiego? Przetrwały ząb mleczny to ząb, który jest obecny w jamie ustnej w momencie wyrzynania się jego stałego odpowiednika. Przetrwałe zęby mleczne najczęściej obejmują dolne i górne kły oraz siekacze, a ich pozostawienie prowadzi do wad zgryzu i chorób przyzębia. W związku z tym muszą być usunięte jak najszybciej. 

Jak przygotować zwierzaka do zabiegu stomatologicznego?

Pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację stomatologiczną, podczas której Wasz zwierzak zostanie przebadany klinicznie ze wstępnym badaniem jamy ustnej. Zostaną mu również zlecone badania konieczne do kwalifikacji przedzabiegowej np. badanie krwi czy badanie echokardiograficznego serca u kardiologa. 

Na pobranie krwi oraz na zabieg, zwierzę powinno przyjść do nas po minimum 8h głodówce. Po pozytywnej kwalifikacji (czyli prawidłowych wynikach pozwalających na znieczulenie) możemy umówić dogodny termin.

Pamiętajcie także o dostarczeniu nam wszelkich informacji o stanie zdrowia swojego zwierzaka- poinformujcie nas o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. To ważne- dzięki temu będziemy mogli dostosować procedury do indywidualnych potrzeb. 

Przypominamy, że w ramach diagnostyki wykonujemy także RTG jamy ustnej- odbywa się ono jednak w dniu zabiegu, w znieczuleniu.

Jak wygląda opieka po zabiegu?

Po zabiegu stomatologicznym najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii i monitorowanie stanu zdrowia zwierzaka. Obserwuj objawy, takie jak nadmierne ślinienie, krwawienie, obrzęki czy brak apetytu. 

Przez pierwsze dni po zabiegu podawaj miękkie jedzenie i unikaj gorących lub zimnych pokarmów. Karm zwierzaka mniejszymi, częstszymi posiłkami. Podawaj przepisane leki przeciwbólowe i antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Unikaj mycia zębów przez kilka dni i zawsze zapewnij świeżą wodę. Ogranicz aktywność fizyczną, aby zwierzak miał czas na regenerację. Bądź ostrożny podczas interakcji, ponieważ zwierzak może być wrażliwy na dotyk wokół jamy ustnej.

Pamiętaj przyjść na wizytę kontrolną, aby ocenić proces gojenia. Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla ogólnego zdrowia, więc regularne kontrole stomatologiczne są ważne.


22.01.2024
Przychodnia VetPoint do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenie wytwarzające promieniowanie jonizujące - zdjęciowy aparat rentgenowski . Pracownia rentgenowska, w której to urządzenie jest stosowane, została uruchomiona na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Przychodnia kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o środowiskową  dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium. Pracownicy przychodni zostali przeszkoleni w zakresie ochrony radiologicznej przez uprawnionego inspektora ochrony radiologicznej z firmy RADIOVET – radiovet.pl Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesyi procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez przychodnię nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

Skontaktuj się i umów swojego pupila na wizytę w naszej placówce!
kontakt